Kobiecy mózg wytwarza mniej serotoniny. Badania dowodzą, ze różnice sięgają do 52%. Dzięki temu kobiety mają mniejszą skłonność do beztroski i nieodpowiedzialnych zachowań, ale z tego samego powodu mają większą skłonność do zamartwiania się i niepokoju. Ze względu na niższy poziom serotoniny, kobiety mają bardziej zajęte mózgi i są bardziej bezbronne wobec depresji. Na całym świecie, we wszystkich grupach etnicznych i rasach, kobiety dwa razy częściej chorują na depresję. Kobiety 21,3%, Mężczyźni 12,7%. Psychologowie co prawda podważają tę różnicę, tym, że mężczyźni w inny sposób przeżywają depresję, więc trudniej ją zdiagnozować. Zamiast smutku, męska depresja objawia się złością, nerwowością, poza tym, mężczyźni mniej chętnie proszą o pomoc. Tytuł artykułu „Kobiety szukają pomocy, mężczyźni umierają” z 2008 roku przytacza informacje, że mężczyźni cztery razy częściej się zabijają niż kobiety. Co przywodzi nas do wielkiej mocy kobiecego mózgu – kobieta szuka pomocy i rozwiązań. Kobiecy mózg o wiele lepiej znosi leki antydepresyjne z grupy SSRI. SSRI działają dobrze przy obecności estrogenu, dlatego zawodzą u mężczyzn i u kobiet, które maja drastycznie niski jego poziom, na przykład po okresie menopauzy.
Kobiety mają o wiele więcej estrogenu, który spowalnia działanie GABA, który odgrywa rolę waleriany w mózgu, pomaga w uspokajaniu się, prze co kobiety mają większy kłopot z opanowaniem stanu niepokoju. Testosteron podwyższa poziom GABA, dlatego mężczyźni są mniej skłonni do paniki. Podwyższenie poziomu testosteronu, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, sprawia, że łatwiej podejmujemy ryzykowne działania.
PTSD – syndrom stresu pourazowego, jest o wiele częściej diagnozowany u kobiet. Możliwą przyczyną jest to, że kobiety o wiele częściej doświadczają traum, w postaci wykorzystywania seksualnego i przemocy. Zaburzenia lękowe, takie jak fobie społeczne i ataki paniki, są o wiele częściej spotykane u kobiet. Konsekwencją PTSD jest nadużywanie substancji psychoaktywnych i alkoholu. Wytrzeźwienie przez kobietę z PTSD sprawia, że objawy się nasilają. Przez większą fizjologiczną podatność na stres, kobiety szybciej wytwarzają reakcję stresową, która ma jeszcze ostrzejszy przebieg podczas wahań hormonalnych (przed menopauzą, po porodzie). Kobiety mają większą skłonność do zaburzeń odżywiania i generalnie nałogów, po prostu szybciej się uzależniają.
Dojrzewające samice myszy, które otrzymywały testosteron, miały mniejszą skłonność do depresji. Analogicznie, dziewczynki w wieku dojrzewania, poprzez spożywanie jedzenia bogatego w cukry proste obniżają poziom testosteronu, przez co będą jako dorosłe miały większą skłonność do depresji.
Kobiety mają większą korę przedczołową, co ma związek z empatią, skupieniem, kontrolą impulsów i samokontrolą. Kobieca inteligencja jest centralizowana na przedzie mózgu, dlatego urazy głowy w okolicach czoła mają groźniejsze konsekwencje dla funkcji poznawczych. Kobiety o wiele lepiej reagują na euforyczny efekt amfetaminy czy kokainy.”